Arten har funnits i mer än 500 miljoner år. Den kan leva både på land och i vatten, men föredrar vatten. Den tål extrem värme, kyla Man har frusit ner den till en grad över absoluta nollpunkten (−273,15 °C). Den klarar strålning och också vacuum samt tryck mycket bra. Tester har också visat att den klarar sig i rymden om den inte utsätts för allt för stark solstrålning. Den finns över hela jorden, ändå är det få som hört talas om den och ännu färre som sett den. Det sistnämnda är kanske inte så konstigt, de blir som störst 1 mm. Trögkrypare eller björndjur som de också kallas (det sistnämnda för att de i förstoring ser ut som små hopkrupna björnar). Björndjuren är ryggradslösa djur.
Läs om Nyligen utdöda djur
Tre grupper
Trögkryparna (björndjuren) brukar delas in i tre grupper;
Arthodigrada
Vattenlevande arter som har välutvecklade huvudbihang. Det finns 145 olika arter inom denna grupp.
Echiniscoidea
bepansrade arter som lever i kalkhaltig jord eller obepansrade vattenlevande björndjur. Det finns 244 arter inom denna grupp.
Eutardigrada
lever mest i kalkhaltig jord. Har inga huvudbihang, inte ens någon mellanliggande utväxt. Deras kroppar är inte bepansrade.
Fortplantning sker både genom parning mellan hane och hona och genom egenbefruktning. Det sistnämnda är effektivare. Det finns betydligt fler hermafroditiska djur eftersom alla kan lägga ägg och därför får de fler avkommor per individ.
Läs om Nya djurarter
Forskare tinade upp ett björndjur som varit nedfruset i 30 år. Det levde fortfarande och satte genast igång med att föröka sig.
Forskarna försöker hitta en förklaring på varför björndjuren är så tåliga.
Pär är en av skribenterna här på Lurvigt.se Pär visade tidigt intresse för djur och natur. Många trodde att han skulle bli veterinär. Själv ansåg han det dock uteslutet då han menade att han var allt för ”blödig” för det. Intresset för djur och natur fortsatte dock och 1976 utbildade han sig till sportdykare, vilket senare ledde till utbildning som A-dykare och B-dykare (certifierad som civil lätt och tungdykare). Detta ledde i sin tur till att hans intresse för djur och natur också innefattade marint liv. Under 1990-talet arrangerade han Sveriges mest avancerade civila kurser i överlevnadsteknik. Han byggde också en av Sveriges första fem ”äventyrsbanor” . Den skiljde sig från de övriga framförallt för att den krävde gruppsamarbete.

