Ek

Eken kom till Sverige för cirka 9000 år sedan. Den spreds och sprids i huvudsak av Nötskrikan, men även av smågnagare och ekorrar som är förtjusta i ekens frö, Ekollon och Bergek. I Sverige förekommer naturligt fem olika arter av ek, skogsek, vanlig ek, sommarek, stjälkek, samt några inplanterade, främst rödek.

Läs mera om träd Tall

Förekomst

Det naturliga beståndet av ek sträcker sig upp till den ekologiska Norrlandsgränsen. Eken tillhör Sveriges största trädarter och kan nå en höjd av mer än 30 meter och en omkrets på mer än 10 meter, samt bli flera hundra år.

När eken når en mycket hög ålder börjar trädet att murkna inifrån och bli ihåligt, till gagn för många smådjur och insekter. Den murkna veden ger näring och bostad till mer än 500 arter av insekter.

Läs mera om träd Världens äldsta träd

Under flera hundra år tillhörde alla ekar i Sverige kronan som avverkade ektii skeppsbyggnad, främst örlogsfartyg åt den svenska flottan. Hur viktig eken ansågs för landet kan försås av att allmänheten inte fick hugga ner eller skada ens ekplantor. Straffen var hårda. Skedde det en gång var böterna 40 riksdaler, två gånger gav böter på åttio riksdaler och tre gånger innebar dödsstraff.

Eklöv har under lång tid använt som hedersbetygelse. Till exempel har generaler i flera nationer märken föreställande eklöv.